رهبر خوب کیست و مهم ترین مهارت های رهبری کسب و کار چیست؟

رهبر خوب کیست و مهم ترین مهارت های رهبری کسب و کار چیست؟

مهارت های رهبری کسب و کار


رهبر خوب، فردی است برای دستیابی به اهداف سازمانی با تمام قوا فعالیت می کند. رهبران با ایجاد انگیزه، تقویت روحیه ی کار تیمی و تزریق انرژی به افراد چرخ دنده های یک کسب و کار را حرکت در می آورد. یک رهبر خوب علاوه بر فعالیت در کنار اعضای تیم به آموزش مهارت ها نیز می پردازد و توانایی های افراد را در زمینه های مختلف سازمان افزایش می دهد. به طور کلی رهبران با کسب تجربه و دانشی که طی سال ها به دست آورده اند به مقام رهبری رسیده اند که امروزه نقش کلیدی را در توسعه فعالیت های یک سازمان بر عهده دارند.

چرا وجود رهبر برای هر کسب و کاری الزامی است؟

رهبران با مشارکت و کار گروهی به انجام وظایف خود در یک تیم می پردازند. اگر رهبران در یک کسب و کار حضور نداشته باشند، هدایت افراد و سازماندهی فعالیت های بخش های مختلف با مشکلات زیادی مواجه خواهند شد. وجود رهبران با اعتماد به نفس و پشتکار زیاد باعث انعطاف پذیری در افراد شده و مسئولیت ها طبق توانایی های افراد اختصاص داده می شود.

 

ضروری ترین مهارت های رهبری کسب و کار

 

 1. سرعت در عملکرد رهبری کسب و کار

با تغییر و تحولات جهانی در عرصه های مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و غیره، کسب و کارها نیز دستخوش تغییرات و دگرگونی هایی خواهند شد. مهارت های رهبری موجب خواهد شد تا در صورت ایجاد تغییر ناگهانی در مسیر پیشبرد فعالیت ها، جدیدترین مسیر را در سریع ترین زمان پیش روی کسب و کار قرار دهد و اعضای تیم و سایر پرسنل را با آن همگام سازد. این قابلیت رهبری، از جمله مهارت هایی است که افراد کمی در انجام آن تخصص لازم را دارند.

 1. مهارت های رهبری و رعایت احترام زیردستان

رهبران از جمله افراد محبوب در کسب و کارها هستند که دستورات و برنامه ها را در محیط کاری با رعایت با ادب و احترام به سایرین محول می نمایند. هیچگاه سرزنش، توبیخ و گستاخی را در منش یک رهبر نخواهید، زیرا رهبران تمایل دارند تا افراد را با ملاطفت تحت نفوذ خود قرار دهند. مهم ترین ویژگی بارز رهبران در نقش رهبری بهره مندی از اخلاق حرفه ای و مطلوب است.

رهبران مانند همه ی افراد انسان هستند با این تفاوت که ارزش و جایگاه افراد را به خوبی تشخیص می دهند و با برقراری ارتباط دوستانه با زیردستان خود فرامین سازمان را به کار می گیرند. در واقع رهبران معلمان اخلاقی هستند که عملا به ما می آموزند بهترین برخورد در محیط کار با سایرین چه نوع برخوردی است تا بیشترین نتایج را دریافت نماییم.

مطالب بیشتر  بررسی و توسعه ی اصول رهبری کسب و کار جهانی

 1. همگام سازی خود و اطرافیان با مهارت های رهبری کسب و کار

مهارت های رهبری به او این توانایی را می دهد تا در مقابل تغییرات به خوبی انعطاف نشان دهد و از هیچ تغییری حتی به طور ناگهانی حراسی نداشته باشد. اجازه نمی دهد تغییرات به وجود آمده اعضای تیم را متزلزل نماید بلکه با ایجاد روش هایی برای حل مساله به صورت مشارکتی، افراد را در کمال خونسردی به ادامه ی فعالیت دعوت می کند.

 

 1. ترسیم چشم انداز روشن با مهارت های رهبری

رهبران کسب و کار با مهارت هایی که در فعالیت های مختلف کسب نموده اند هوش هیجانی و قدرت ریسک بالایی دارند. این افراد برای هر فعالیتی می توانند چشم انداز روشنی را ترسیم نمایند. راه های رسیدن به اهداف را به صورت مشارکتی و یا انفرادی تعیین کرده و به افراد شیوه های مناسب رشد و پیشرفت را آموزش می دهند.

 1. آیا مهارت های رهبری کسب و کار، سرپرستی نامیده می شود؟

افرادی که در گفتار، شنیدار و برقراری ارتباط مهارت لازم را ندارند، سرپرستان صرف هستند. رهبران افراد توامندی هستند که توانایی ایجاد تعامل و تعادل در ارتباطات حرفه ای سازمان را دارند و فعالیتی فراتر از یک سرپرست را عهده دار است.

 1. مهارت های رهبری؛ توانایی یادگیری

ارتباطات حرفه ای مشاغل و هوبت دادن به یک برند توسط استراتژی های رهبران یک سازمان شکل می گیرد. این توانایی ها در نمونه های بارز مهارت های رهبری کسب و کار می تواند قرار گیرد. رهبران قادر به یادگیری سطوح مختلف مهارت و دانش در کوتاه ترین زمان ممکن هستند.

 1. شناخت افراد با مهارت های رهبری

مهارت های رهبری به فرد کمک می کند تا به راحتی با نسل های مختلف و افرادی با خلقیات متفاوت به راحتی ارتباط برقرار کند. رهبران موفق با شناخت حالات، روحیات، استعداد و توانایی های افراد قادر به شناخت جایگاه کنونی و آینده فرد است. رهبران پیشگویان خوبی جهت پیشرفت و حرکت کسب و کار به سمت موفقیت هستند. اما این پیشگویی بر اساس علم و تجربه انجام می شود نه به روش فریب و  یا بازی گرفتن افکار دیگران.

 1. مهم ترین مهارت های رهبری؛ صداقت

گفتگوی میان یک رهبر و اعضای تیمش از صداقت و رو راستی برخوردار است که نیازی به توضیح و تفضیل آن نخواهد بود. صمیمت و انسانیت در گفتار رهبران به وضوح قابل تشخیص است که به همین دلیل رهبران نفوذ زیادی در افراد سازمان دارند.

مطالب بیشتر  پاسخ 5 سوال درباره تبدیل شدن به رهبر کسب و کار

 

مهارت های رهبری در کسب و کارهای موفق

 

 1. شنونده های خوبی هستند

تا شنونده و گوینده ی حرفه ای نباشید هیچگاه به عنوان یک رهبر موفق شناخته و معرفی نخواهید شد. دقت در جزئیات و صبر در شنیدار از مهارت هایی است که رهبر در آن ها متخصص است. وی اجازه می دهد فرد مقابل صحبت های خود را کامل کند و بدون پیش داوری مسائل را تحلیل می نماید.

 1. فعالیت اثر بخش در جامعه

رهبران نه تنها باعث رشد در فعالیت های سازمان می شوند بلکه به مشارکت و فعالیت در زمینه های اجتماعی نیز می پردازند. با انجام فعالیت های اجتماعی رهبران بیش از پیش به تجارب خود اضافه می نمایند و با این کار عملا تخصص و دامنه ی فعالیت های خود را در سطوح مختلف افزایش می دهند.

 1. تعریف نقش های سازمانی

افراد دو نوع برداشت از شخصیت خود دارند: واقعی و آرمانی

به صورت واقعی ممکن است ضعف هایی در عملکرد، دانش و توانایی های افراد وجود داشته باشد اما در تعریف از شخصیت خود ممکن است به توصیف منِ آرمانی بپردازند. برای رهبران افراد ایده آل برای پیشرفت در کسب و کار باید توانایی و مهارت های بالقوه ی لازم را داشته باشند. برای رهبر شخصیت واقعی افراد مهم است نه آرمانی.

 1. پرورش افراد مسئولیت پذیر

افراد باید مسئولیت کارهای خودرا قبول کنند و شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت، کار درستی نخواهد بود. رهبران با پرورش افراد فرهیخته به آن ها خواهند آموخت در هر زمان باید مسئولیت کارهای خود را بر عهده بگیرند. بدون نگرانی بجای مقصر جلوه دادن دیگران به حل مساله و یا رفع بحران پیش آمده بپردازند.

 1. ایجاد مهارت برقراری ارتباطات حرفه ای

از جمله مهم ترین مهارت های رهبری کسب و کار ایجاد ارتباطات حرفه ای درون سازمان و بیرون سازمان است. ارتباطات حرفه ای تنها به ارتباطات درون سازمانی ختم نمی شود و می توان در مراودات اجتماعی، دیدارهای دوستانه و مهمانی نیز از قدرت ارتباطات حرفه ای بهره مند شد. افراد دوست داشتنی به خوبی می دانند چطور با اطرافیان و یا افراد ناشناس ارتباطی برقرار کنند که منجر به شکل گیری روابط مفید و سودمند شود. برای کسب این مهارت رهبران افراد را به یادگیری مذاکره ی حرفه ای تشویق می کنند و با ایجاد شرایط مختلف آن ها را در فضای تجربی قرار می دهند تا محدوده ی گفتمان و فن بیان در مذاکرات را به صورت ملموس درک نمایند.

 

2 دیدگاه ها

 • رهبری کسب و کار و مهارت هاش برای هر سازمانی واقعا لازمه یا شاید جزء ضروریات باشه. میشه گفت رهبر مثل یک مشاور و دلسوز برای مجموعه است. مقاله خیلی خوبی نوشتین. من با جمله بندیاش بخوبی تونستم ارتباط برقرار کنم. گاهی سایت ها اونقد نامفهوم و پیچیده و طولانی مینویسن که آدم سر رشته عنوان و موضوع از دستش در میره. واقعا ممنونم ازتون

  • با سلام از اینکه این مقاله تونسته نظر شما رو جلب کنه بسیار خرسندیم. امیدوارم با نظرهاتون به ما کمک نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیسوالاتتماسارتباط با ما