راهنمای خرید و فروش ارز در سامانه اینترنتی نیما بانک مرکزی برای صادرات و واردات

سامانه نیما

نیما


بانک مرکزی سامانه اینترنتی نیما را – که حروف اختصاری “نظام یکپارچه معاملات ارزی” – است، در ابتدای اردیبهشت ۹۷ راه­ اندازی کرد. رسالت این نظام، سامان بخشیدن به بازار ارز در حوزه‌ی واردات کالا است. مهمترین فرق این سامانه با سنا این است که سامانه سنا برای خرید و فروش داخلی ارز در نظر گرفته شده در حالیکه سامانه نیما برای مبادلات ارز بین صادرکنندگان و واردکنندگان کالا و همچنین نظام­ مند کردن بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور طراحی شده است. عرضه ارز در سامانه نیما مبنای رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان خواهد بود.

فرایند تأمین ارز مورد نیاز واردکنندگان کالا به دو روش انجام می­شود:

1.       روش بانکی:طی آن واردکننده ثبت سفارش را انجام می‌دهد و بانک مرکزی از طریق پرتال ارزی، ارز را تأمین می‌کند و از طریق روابط بین کارگزاری بانک‌های ایران و سایر کشور‌ها، به فروشندگان خارجی می­پردازد

2.       روش غیر بانکی: در این روش که متعاقب تحریم­های جدید آمریکا علیه ایران طراحی شد، صرافی‌ها به‌عنوان مهره‌ی اصلی در تبادل پول ایفای نقش می‌کنند. واردکنندگان متقاضی دریافت ارز می‌توانند با استفاده از سامانه‌ی نیما- به آدرس اینترنتی https://www.ntsw.irاقدام به ثبت درخواست تأمین ارز نمایند.به محض ثبت درخواست، صرافیها قادر به دیدن درخواستهای ثبت شده خواهند بود. به همین ترتیب، متقاضیان دریافت ارز  میتوانند در صورت وجود پیشنهاد فروش ارز از سوی صرافی‌ها، گزینه‌های موجود را مشاهده و از بین پیشنهادات ارائه‌شده، مورد مطلوب را انتخاب کنند.

در واقع ارز ارائه شده در سامانه نیما، درآمدهای صادراتی کشور است که توسط صادرکنندگان در سامانه نیما عرضه می­شود. صادرکنندگان می­توانند به منظوررفع تعهد ارزی خود، یکی از روشهای زیر را به منظور بازگرداندن ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور انتخاب کنند:

          فروش ارز در سامانه نیما

مطالب بیشتر  اثرات تجارت خارجی

          انجام واردات در مقابل صادرات خود

          واگذاری ارز به سایر واردکنندگان متقاضی دریافت ارز (واردات در مقابل صادرات غیر) با تشخیص وزارت صنعت، معدن و تجارت

چگونگی انتخاب روشهای فوق و یا برخورداری از معافیتهای بازگشت ارز به چرخه اقتصادی کشور، تابع بخشنامه شماره 299874/97 مورخ 27/8/97 بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران است.

در فایل پیوست فرایند ثبت اطلاعات واردات در مقابل صادرات و نیز واگذاری پروانه­های صادراتی به دیگران (واردات در مقابل صادرات غیر) به صورت اینفوگرافیک تشریح شده است.

 ناهید دشتدار رییس گروه بانک، بیمه و تأمین مالی سازمان توسعه تجارت ایران

 دانلود فایل راهنمای خرید و فروش ارز در سامانه نیما

4 دیدگاه ها

  • سلام با عرض ادب ایجانب قصددارم جهت واردات مقداری ارز صادراتی بخرم لطفا راهنمایی فرمایید. باتشکر

    • خرید ارز از صادرکنندگان مستلزم ورود به سامانه نیما است. در این سامانه ارائه کنندگان و متقاضیان دریافت ارز می توانند نسبت به خرید یا فروش ارز با هدف تأمین ارز واردات و یا ایفای تعهدات ارزی ناشی از صادرات اقدام نمایند.

  • به منظور ورود به سامانه نیما، باید به آدرس اینترنتی http://www.ntsw.ir مراجعه نمایید. وارد کنندگان، نیازهای ارزی خود را در این سامانه با عنوان “درخواست خرید ارز” ثبت می‌ نمایند. به همین منظور باید اطلاعاتی نظیر اطلاعات ارز درخواستی، مشخصات حساب مقصد برای حواله، مشخصات درخواست کننده و … را در فرم اینترنتی مربوطه به دقت تکمیل نمایند تا درخواست آن ها در سامانه نیما ثبت گردد. در صورتی که درخواست آنها با موفقیت در این سامانه ثبت شده باشد. این درخواست برای تامین کنندگان مجاز قابل نمایش خواهد شد و آنها بعد از دیدن درخواست ها، قیمت مورد نظر خود را برای تامین ارز پیشنهاد می کنند. بازرگانان در صورتی که با قیمت مورد نظر هر کدام از تامین کنندگان ارز موافقت کردند می توانند به تکمیل فرآیند بپردازند تا ارز لازم تامین گردد.

  • قصد دارم ۲۰ میلیون یورو ارز خود ( یکی از بانکهای آسیائی ) را در اختیار وارد کنندگان کالا قرار دهم ( بفروشم ) لطفآ راهنمائی فرمائید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیسوالاتتماسارتباط با ما