مدیریت کسب‌وکار

مدیریت کسب‌وکار


در حالت کلی مدیریت یعنی اداره کردن، یعنی اداره کردن یک سازمان یا یک شرکت جهت رسیدن به هدفی مشخص. مفهوم مدیریت کسب‌وکار در واقع به معنای  به‌کارگیری همین مورد در یک شرکت مخصوص می‌باشد. هرچه سازمان بزرگ‌تر باشد مسئولیت مدیر کسب‌وکار نیز بیشتر خواهد بود.

مدیر کسب‌وکار باید دارای ویژگی‌هایی چون برنامه‌ریزی، سازمان دهی، مدیریت کارکنان، جهت دهی امور، کنترل و غیره باشد.

 

نقش برنامه‌ریزی در کسب‌وکار

یک مدیر کسب‌وکار باید برنامه‌ریزی درستی جهت رسیدن به اهداف بلند مدت و کوتاه مدت داشته باشد که این برنامه‌ریزی شامل کارهای مختلفی چون برآورد بودجه، تحقیق بازار، ارائه استراتژی و غیره بوده و هرچه این برنامه ریزی منظم و دقیق باشد سازمان یا شرکت مربوطه راحت‌تر مسیر پیشرفت را طی خواهد کرد.

 

ویژگی‎‌های مهم در مدیریت کسب وکار

مدیران و رهبران کسب‌وکار مانند استیو جابز، بیل گیتس و غیره، هر کدام در اول کار مورد تمسخر قرار گرفتند اما با این حال شجاعت و اعتماد به نفس لازم را داشتند که کارشان را ادامه دهند در نتیجه مزد کارشان را گرفتند. در نتیجه اعتماد به نفس یکی از ویژگی‌های افراد مدیر می‌باشد.

هر مدیر و رهبر موفق قبل از اینکه به کنترل دیگران فکر کند، به کنترل خود توجه می‌کند زیرا کسی که نتواند خود را کنترل کند، نمی‌تواند کارمندان و کسب‌وکار خود را کنترل کند. پس به فکر، رفتار و کرده‌های خود توجه کنید.

 

مسئولیت پذیری

مدیریت کسب‌وکار نیازمند قبول کردن هر نوع مسئولیتی بوده و به عبارتی دیگر باید مسئولیت پذیر باشد. دیگر ویژگی‌های مدیران هر کسب‌و کار، رعایت انصاف، قاطعیت در تصمیم‌گیری، برنامه‌ریزی درست، فعال بودن، تسلط بر امور و همچنین اصلی‌ترین وظیفه یک رهبر در کسب‌وکار ایجاد شوق و اشتیاق در کارمندان برای همکاری با یک‌دیگر و فعالیت به صورت گروهی است و اگر این کار را نتواند انجام دهد پس چیزی برای رهبری نخواهد داشت به جز یه عده آدم با تفکر متفاوت که هر کدام مسیر متفاوتی را برای فعالیت انتخاب می‌کنند.

مدیران موفق امروزی، خود را دانای کل امور نمی‌دانند و از گفتن کلماتی من نمیتوانم و ضرر میکنم نمی هراسند.

مشورت کردن در امور

مدیران موفق نظرات وایده‌های هر کسی را از هر سطحی را محترم تلقی می‌کنند. مدیران می‌توانند یک تیم با اراده و با انگیزه داشته باشند که رویکردشان رسید به هدف سازمان و یا شرکت باشند.

سازمان‌دهی

سازمان‌دهی کسب‌وکار همان تقسیم وظایف بوده و مدیریت کسب‌وکار باید مسئولیت‌ها را  تشخیص داده، همچنین افراد را مورد آنالیز قرار دهد و در آخر به تقسیم وظایف بپردازد. در کل هدف از سازمان‌دهی یک کسب‌وکار ایجاد محیط بهینه برای عملکرد موثر و نتیجه بخش است.

مدیریت کسب‌وکار برای پیشبرد اهداف خود نیاز به افراد مسئولیت‌پذیر داشته و پیدا کردن افراد مختلف برای انجام امور مربوطه، بخش بسیار مهمی از مدیریت کسب‌وکار است. یکی از ویژگی‌های مدیر خوب تشخیص بهترین افراد برای مهم‌ترین مسئولیت‌ها است.

مطالب بیشتر  کسب‌ و کار اینترنتی

کنترل امور

یکی دیگر از ویژگی‎‌های مدیر خوب کنترل افراد و ارزیابی کیفیت در تمام مراحل سازمان بوده و یک مدیر با دنبال کردن کارها و مقایسه آن‌ها بر اساس یک نقشه یا یک برنامه‌ریزی باید انحراف از هدف را به حداقل ممکن برساند.

 

MBA (مدیریت کسب‌و کار)

نام دیگر مدیریت کسب‌وکار، مدیریت Business یا MBA می‌باشد. MBA را اولین بار، چند دهه‌ی پیش دانشگاه‌های آمریکا معرفی کردند که هدف این رشته تربیت مدیرانی حرفه‌ای، چند منظوره با قابلیت بالا برای مقابله با بحران و توانایی اداره استراتژیک شرکت‌ها و بنگاه‌های کوچک و بزرگ اقتصادی بود.

تاریخچه‌ی MBA

در 30 سال گذشته فارغ‌التحصیلان این رشته بیشترین و بالاترین میزان اشتغال و حقوق و مزایای دریافتی را نسبت به بقیه رشته‌ها داشته‌اند و این برای بیشتر کشورهای دنیا صادق است.

این رشته در دانشگاه‌های دنیا در حال تدریس بوده و نام دیگر آن مدیریت ارشد کسب‌وکار می‌باشد. همچنین این رشته حدود 30 گرایش متفاوت در کشورهای مختلف داشته اما چهار گرایش اصلی آن که در بیشتر دانشگاه‌های دنیا در حال تدریس است عبارت‌اند از: ۱- بازاریابی و مدیریت فروش ۲- مدیریت مالی و مدیریت مؤسسات مالی ۳- مدیریت تولید و سیستم‌های تولید و پروژه ۴- مدیریت منابع انسانی.

 

رشته‌ی MBA به ‌صورت‌های مختلف به متقاضیان ارائه می‌شود که برخی از آن‌ها به شرح زیر می‌باشد:

در بعضی از دوره‌ها سر فصل‌های رشته‌ی MBA طی مدت دو سال به متقاضی آموخته می‌شود. در بعضی از دانشگاه‌های معتبر، برای ورود به این رشته، مصاحبه‌هایی را در نظر می‌گیرند و عمدتاً سابقه‌ی کار نیز به عنوان یک مزیت در نظر گرفته می‌شود. این دوره که به دوره‌ی دوساله تمام وقت MBA  معروف است در حدود 600 ساعت درسی ارائه می‌شود.

در بعضی دیگر دانشجویان در روزهای پایانی هفته یا در عصر روزهای کاری، در کلاس‌های خود شرکت می‌کنند. چنین دوره‌هایی سه سال یا بیشتر طول می‌کشد

بعضی دیگر، ممکن است به تناوب، کلاس‌های دو یا سه هفته‌ای تشکیل شده و قسمت‌های بعدی،‌ در فواصل زمانی دیگر اجرا شود. این نوع دوره MBA‌ بیشتر به شکل سازمانی یا در شرایطی که اجرای پیوسته و منظم دوره با توجه به محدودیت سازمان یا دانشجو امکان‌پذیر نیست، به عنوان یک گزینه در نظر گرفته می‌شود.

دوره‌ Executive MBA‌ که گاهی به آن مدیریت اجرایی هم گفته می‌شود، به طور خاص برای مدیران در نظر گرفته شده است. فرض بر این است که مدیران نمی‌توانند مدت بسیار طولانی را صرف یادگیری و آموزش کنند و انتظار آن‌ها دوره‌های کاربردی و فشرده‌تر است. دوره MBA از این شکل معمولاً در طی دو سال یا شاید کمی کوتاه‌تر برگزار می‌شود. به صورت عرفی در دنیا، مخاطبان چنین دوره‌هایی، کسانی هستند که بیش از ده سال سابقه کار دارند.

مطالب بیشتر  12 قدم طلایی برای داشتن کسب و کار بزرگ و موفق

دوره مدیریت اجرائی MBA یکساله، نوع دیگری از دوره‌های MBA است که به دلیل کوتاه بودن دوره، به طور خاص مورد استقبال مدیران قرار می‌گیرد اما هزینه این نوع دوره، از بقیه بیشتر است. دوره‌هایی نیز هستند که به صورت آنلاین و خارج از فضای رسمی آموزش اجرا می‌شود که امروزه رواج پیدا کرده است.

 

اما چه دلایلی وجود دارد که یک فرد به سمت رشته‌ی MBA  می‌رود؟

اولین دلیل برای رفتن به این رشته حقوق بالای آن می‌باشد. میانگین حقوق یک فارغ‌التحصیل رشته‌ی MBA از حقوق یک فردی که در رشته‌ی مهندسی فارغ‌التحصیل شده بیشتر است. برای فارغ‌التحصیلان MBA دامنه دستمزد سالانه از ۷۰ هزار دلار (در موسسات دولتی و غیر انتفاعی) تا ۱۲۰ هزار دلار (در مشاوره، امور مالی یا حوزه سلامت) در ایالات متحده امریکا و کمی کمتر در کانادا و اروپا می‌باشد. این مقدار تقریباً دو برابر میزان مورد انتظار فردی با مدرک دانشگاهی معمولی است.

 

فرصت شغلی بیشتر

فارغ‌التحصیلان رشته‎ی مدیریت کسب‌وکار فرصت شغلی بیشتری نسبت به بقیه رشته‌ها دارند و برآورد شده است که ۷۰% فارغ‌التحصیلان MBA در جهان مدیران ارشد یا اعضای هیئت مدیره هستند. چنین فرصت‌های شغلی، حقوق و مزایای بالاتر و البته، مسئولیت و ساعات کاری بیشتر را در پی خواهد داشت.

کسانی که در رشته MBA  تحصیل کرده‌اند، به طور مداوم با جدیدترین روش‌های حل مسئله خود را به چالش خواهند کشید. این خود باعث می‌شود که دیدگاهی جامع نسبت به تجارت و کسب‌وکار جهانی داشته باشد. درکی عمیق و یک تلقی ویژه از تغییرات جزئی این محیط. دستیابی به چنین دیدگاه و حساسیتی بدون صرف زمانی طولانی امکان پذیر نیست. همچنین، به عنوان یک کارمند، دسترسی شما به اطلاعات محدود است. اگر از آن دست شخصیت‌هایی هستید که می‌توانند از پس مسئولیت‌های سنگین یک پست ارشد مدیریتی و باقی ماندن در چرخه بی پایان یادگیری و پیشرفت بر بیایند، پس احتمالاً گزینه‌های مناسبی برای تحصیل در رشته MBA خواهید بود.

نتیجه

منظور از مدیریت کسب‌وکار، مدیریت و نظارت بر همه جنبه‌های تجاری و عملیات‌های مرتبط با یک کسب و کار خاص و تصمیم‌گیری برای منابع و نیروی انسانی برای دستیابی به اهداف مشترک است که می‌تواند حوزه‌هایی مانند بازاریابی، مالی و حسابداری را نیز در بر بگیرد. علاوه بر این، مدیریت در این نوع از کسب‌وکار، به جنبه‌های تکنیکی سازمان و عملکرد بوروکراتیک وظایف روزانه اشاره کرده و با عملکردهای استراتژیک و اجرایی تفاوت دارد.

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیسوالاتتماسارتباط با ما