روش‌های بهبود فردی


برای رشد در هر زمینه‌ای نیاز به داشتن مهارت‌های جدید و ایجاد تفاوت در آن حوزه خاص هست.  بهبود فردی موجب می‌شود انسان برای موفقیت در عرصه‌های مختلف زندگی، در صدد ایجاد تفاوت با گذشته خود و اطرافیانش باشد. این تفاوت، به برداشت شخصی هر فردی از موفقیت بستگی دارد و از هر انسانی به انسان دیگر متفاوت است. ولی آنچه که در رسیدن به موفقیت در بین همه افراد مشترک است، این است که برای رسیدن به موفقیت نیاز به بهبود فردی داریم و باید موفقیت خودمان را براساس توانمندی‌ها و استعدادهایمان بنا کنیم و این امکان‌پذیر نمی‌شود مگر با توسعه فردی و رشد توانمندی‌ها.

 

رشد فردی

موفقیت با رشد فردی رابطه‌ی مستقیم دارد هر چه در توسعه فردی تلاش خود را بیشتر کنیم به موفقیت بیشتری دست پیدا می‌کنیم در نتیجه به نتایج ارزشمندی می‌رسیم. اگر در زندگی شخصی هدفی در سر دارید ولی در خود ضعف‌هایی که مانع از رسیدن شما به موفقیت می‌شود می‌بینید به کمک همین روش‌های بهبود فردی می‌توانید این ضعف‌ها را از بین ببرید.

رشد فردی را می‌توان یک هنر دانست. هنری که هر فردی می‌تواند آن را یاد بگیرد و در زندگی خودش به کار ببندد. اگر به دنبال رشد فردی هستید، باید بدانید که هیچ مقصدی برای آن وجود ندارد. بهبود رشد فردی می‌تواند تا پایان عمرتان ادامه داشته باشد. همیشه چیزی برای بهبود و بهتر شدن وجود دارد. اگر واقعاً خواهان موفقیت هستید هرگز نباید از بهبود رشد فردی خود دست بکشید.

 

روش‌های بهبود فردی

 

روش‌های بهبود فردی زیر به شما در زمینه‌ی بهبود فردی کمک می‌کند.

اگر به دنبال موفقیت و بهتر شدن در کاری هستید بهتر است در مورد آن تحقیق و مطالعه کنید. به طور کلی سعی کنید در مورد هدفتان و چیزهایی که قصد به دست آوردن آن‌ها را دارید اطلاعات کسب کنید. همانطور که می‌دانید با پیشرفت تکنولوژی، هر موضوعی، از قبیل کسب اعتماد به نفس بیشتر و یادگیری مهارت‌های ارتباطی و غیره کتاب‌ها و سایت‌هایی برای کسب اطلاعات وجود دارد که می‌توانند در جهت بهبود روابط اجتماعی و بهبود مهارت، میتوانند به شما کمک کنند. پس یکی از روش‌های بهبود فردی مطالعه می‌باشد.

 

مربی با تجربه

یکی از روش‌های بهبود فردی می‌تواند پیدا کردن یک مربی باشد. هر کسی که تجربه بیشتری از شما دارد و به قول معروف چند پیراهن در این زمینه بیشتر از شما پاره کرده است می‌تواند به رشد فردی شما کمک کند حالا این مربی هر شخصی می‌تواند باشد حتی نزدیک‌ترین افراد به شما که همان خانواده منظور ما است. داشتن یک مربی و یک راهنما می‌تواند در زندگی کمک شایانی به شما بکند و گره از کار شما باز کند در نتیجه داشتن یک مربی یکی از روش‌های بهبود فردی به شمار می‌آید.

مطالب بیشتر  با این نکات به بهبود عملکرد فردی خود در هر سطحی از زندگی بپردازید

 

بررسی روزانه

بهبود فردی نیازمند بررسی روزانه و مداوم خود فرد است. فرد باید بداند در چه زمینه‌ای نیازمند بهبود است و باید افکار و اعمال خود را مورد بررسی قرار دهد. اگر شخص هدفی از بهبود فردی نداشته باشد کارش بیهوده است. در جهان هستی کار بیهوده و بی نتیجه نشانه‌ی بی خردی است. پس در نتیجه باید ببینید در چه زمینه‌ای نیاز به تغییر دارید.

 

تغییر عادت

 

ایجاد عادت‌های جدید یکی از روش‌های بهبود فردی بوده و عادت‌های شما هستند که نتیجه‌ را مشخص می‌کنند. واضح است که اگر عادت‌های خود را تغییر ندهید دیگر خود را بهبود نداده‌اید و کلاه سر خود گذاشته‌اید. تغییر و بهبود فردی از همین تغییر عادت‌ها شروع می‌شود در نتیجه باید عادت‌های غلط زندگی خود را شناسایی و تغییر دهید. به زندگی‌نامه افراد موفق نگاهی بیاندازید و از عادت‌هایشان الگو بگیرید ولی تقلید نکنید چون روحیات افراد با یکدیگر فرق می‌کند. عادت‌هایی که درآینده به شما ضرر می‌رساند و مانع موفقیت شما می‌شود را شناسایی و تغییر دهید.

 

کمک گرفتن از اطرافیان در جهت بهبود فردی

از روش‌های بهبود فردی کمک گرفتن از دوستان است، رشد فردی به صورت تکی،  دیر جواب می‌دهد. شما بیشترین رشد را در کنار اطرافیان برای خود رقم می‌زنید. مسلماً افرادی در اطراف شما هستند که قصد بهبود و رشد فردی دارند و هدف شما را دنبال می‌کنند. وقت خود را در کنار این افراد بگذرانید و با این افراد نشست و برخاست کنید. این کار به بهبود فردی شما سرعت می‌بخشد. همه‌ی افراد دنیا گاهی در میانه‌ی راه خسته می‌شوند و از ادامه راه دست می‌کشند و نیاز به افرادی دارند که آن‌ها را امیدوار کند و انگیزه ببخشند. در نتیجه هم صحبتی و وقت‌گذرانی با این افراد می‌تواند به روند بهبود فردی شما سرعت ببخشد.

 

سیستم پاداش و تنبیه

استفاده از سیستم پاداش و تنبیه برای افرادی مناسب است که قصد ترک عادت‌های نامناسب را دارند و به این افراد کمک شایانی می‌کند. به این صورت که به هر برنامه‌ای که برای خود تنظیم کرده‌اید یه زمان اختصاص دهید مثلاً بگویید تا آخر این هفته فلان عادت را ترک خواهم کرد اگر به هدف خود رسیدید به خودتان یک کادو بگیرید و یا هر کاری که خوشحالتان می‌کند انجام دهید ولی اگر در زمان اختصاص یافته، آن عادت را ترک نکردید برای خود تنبیهی در نظر بگیرید. با این کار ترک عادت برای شما شیرین می‌شود. در نتیجه سیستم پاداش و تنبیه یکی از روش‌های بهبود فردی می‌باشد.

مطالب بیشتر  بهبود و توسعه ی فردی عامل بزرگ پیشرفت افراد

 

خود را گول نزنیم

از دیگر روش‌های بهبود فردی روراست بودن با خودتان است. گول زدن خود کاری راحت است و به راحتی می‌توانیم یک کتاب در مورد رشد و بهبود فردی در دست گرفته و بگوییم مشغول رشد فردی هستیم اما در حقیقت مشغول انجام کاری دیگر و در رویای خود به سر می‌بریم. پس باید با خود روراست بوده و اگر قصد بهبود فردی داریم باید در راه آن قدم برداریم. نیازی نیست تمام فامیل و اطرافیان را خبردار کنید. در نتیجه یکی از روش‌های بهبود فردی روراست بودن با خود می‌باشد.

 

انتخاب الگو

یکی دیگر از روش‌های بهبود فردی داشتن الگو می‌باشد. رشد و بهبود فردی نیازمند تلاش مستمر بوده و کار ساده‌ای نمی‌باشد. یکی از روش‌هایی که می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند انتخاب یک الگو بوده و برای موفقیت در این هدف می‌تواند مفید باشد. این الگو می‌تواند فردی در خانواده یا فامیل و یا اطراف شما باشد که هر بار خسته و ناامید شدید از خودتان بپرسید اگر آن فرد الان در چنین وضعیتی بود چه کار می‌کرد؟

 

اندازه گیری پیشرفت

یکی از روش‌های بهبود فردی اندازه گیری پیشرفت می‌باشد. باید بتوانید رشد و بهبودتان را در هر مرحله اندازه بگیرید حتی اگر کوچک باشند. با این کار متوجه خواهید شد که تلاش شما چقدر موثر بوده و چگونه می‌توانید به موفقیت‌های بیشتری دست پیدا کنید.

 

تلاش مستمر

تداوم داشتن، در روش‌های بهبود فردی، کلید موفقیت است. موفقیت یک شبه اتفاق نمی‌افتد و کسانی که در زندگی و یا همین بهبود فردی رسیده‌اند تلاش کرده و عرق کرده‌اند. تلاش مستمر کلید موفقیت هر کاری است.

 

نتیجه

بحث روش‌های بهبود فردی قدمتی طولانی دارد. اما شاید بتوان نقطه‌ی رسمی و مدرن آغاز آن را فعالیت‌های “دِیل کارنگی” در قرن بیست‌ام دانست. جالب اینجا است که توسعه‌ی فردی به معنای امروزی، از همان ابتدا با مفهوم رویداد و شرکت در رویداد گره خورده است. شما هم اگر بخواهید به یک نسخه‌ی ‌بهتر از خودتان تبدیل شوید (بسته به ویژگی‌های شخصیتی‌تان) چند راه پیش رو دارید که یکی از آن‌ها شرکت در رویدادهایی ا‌ست که برای توسعه‌ی مهارت‌های مختلف شما ساخته شده‌اند. همان‌طور که احتمالاً تا اینجای کار حدس زده‌اید، توسعه‌ی فردی فقط مباحثی مثل پیدا کردن انگیزه و کنار گذاشتن تنبلی و ساختن اراده و غیره را شامل نمی‌شود. در واقع، هر اتفاقی که باعث ایجاد تغییر در شما در جهت بهبود شود، یک نوع توسعه‌ی فردی در شما ایجاد کرده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیسوالاتتماسارتباط با ما