بهبود و توسعه ی فردی عامل بزرگ پیشرفت افراد

بهبود و توسعه فردی

بهبود فردی


استرس بی‌مورد ازجمله دغدغه‌هایی است که امروزه افراد جامعه با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند و هر روز نیز به‌شدت آن افزوده می‌شود. با برنامه‌ی بهبود و توسعه ی فردی می‌توانید از همه این مشکلات گذر کنید و با راهکارهای مؤثر آن‌ها را مدیریت نمایید. در واقع بهبود و توسعه‌ ی فردی عامل بزرگ پیشرفت افراد در کسب و کار و زندگی است.

 

بهبود و توسعه‌ ی فردی چیست؟

 

رشد و پرورش مهارت‌ها در جهت رسیدن به اهداف که با برنامه‌ریزی درست و گام‌به‌گام انجام می‌شود را بهبود و توسعه‌ ی فردی گوییم. درواقع شما به کسب مهارت‌هایی می‌پردازید که قبلاً از آن بهره‌مند نبوده‌اید.

قبل از بهبود و توسعه‌ ی آشغال‌های ذهن را دور بریزید

شاید برایتان اتفاق افتاده باشد هنگامی‌که درگیر کاری هستید، مواردی ناخواسته ذهنتان را از مسیر اصلی منحرف می‌کند. متأسفانه زمانی متوجه انحراف از مسیر اصلی و کاری خود می‌شوید که ممکن است زمان را ازدست‌داده باشید. در واقع وجود آشغال‌های ذهنی که آن‌ها را مدیریت نکرده‌اید سبب حواس پرتی می شوند. ذهن همواره درگیر عناصری است که در مورد آن‌ها صحبت و فکر کرده‌اید و یا برای رسیدن به آن‌ها نقشه‌هایی در سر دارید.

• اگر افکار دسته بندی شوند و برای عملی کردنشان برنامه ریخته شود هیچ مشکلی ایجاد نخواهند کرد. اما اگر مسئله ای ذهن شمارا مشغول کرده و جایی در ذهن برای آن ندارید، حتماً در جهت حذف آن اقدام نمایید.

• اجازه ندهید خرده ریزهای فکری، مانع رسیدن شما به اهدافتان شود و شما را از انجام کارهای روزمره بازدارد. این افکار با یک‌بار صحبت کردن در مورد موضوعی، شنیدن مطلب و یا حتی دیدن یک مستند ممکن است به ذهنتان راه یابند.

• وظیفه شماست تا به‌عنوان یک فرد مدیر، مسائلی که در مورد آن‌ها برنامه‌ای ندارید و یا جایی در زندگی شما برای عملی شدن ندارند را دور بریزید. بهبود و توسعه‌ ی فردی به شما کمک می‌کند تا ذهن خود را متمرکز کنید و قدم‌به‌قدم با برنامه‌ریزی زندگی و کارهای روزانه خود را دنبال کنید. علاوه بر آن می‌توانید زندگی آرام‌تر و بدون اضطراب‌های بی‌دلیل را با بهبود و توسعه‌ ی فردی تجربه کنید.

ایجاد برنامه‌ ی بهبود و توسعه‌ی فردی

اولین اقدام برای رسیدن به اهداف و رشد مهارت‌ها شناخت برنامه بهبود و توسعه‌ ی فردی است. افرادی که در کار و یا برنامه‌های تعالی ذهن دارای هدف هستند معمولاً از برنامه‌ی بهبود و توسعه‌ ی فردی استفاده می‌کنند. هدف‌گذاری باعث می‌شود تا توان حرکت به‌سوی آنچه از زندگی می‌خواهید را داشته باشید. درواقع انسان بدون هدف مرده است و این هدف است که نیروی محرک شما در مسیر زندگی خواهد بود.

مطالب بیشتر  با این نکات به بهبود عملکرد فردی خود در هر سطحی از زندگی بپردازید

1. برای رسیدن به اهداف در جهت بهبود و توسعه‌ ی فردی باید مهارت‌های جدید را کسب نمایید. سعی کنید زیاد از این شاخه به آن شاخه نپرید. روی موضوعی خاص متمرکز شوید تا استادی همه‌فن‌حریف شوید.

2. قبل و بعد از شروع به‌کار مهارت و توانایی‌های خود را مقایسه نمایید. بهتر است بدانید کجا ایستاده‌اید و در چه نقطه‌ای از سطح کیفی هدف خود قرار دارید؟

 3. از مسیر اصلی منحرف نشوید و دائما پیشرفت سطح مهارت‌ها را بررسی کنید. بررسی کنید چه مقدار از مسیر را به‌درستی طی نموده‌اید تا نقاط قوت و ضعف آشکار شوند. سعی کنید همواره نقاط قوت را گسترش دهید و نقاط ضعف را برطرف نمایید. هیچ‌گاه از شناسایی نقاط ضعف ناامید نشوید و دائما در جهت بهبود آن‌ها تلاش کنید. شناسایی نقص‌های کار باعث می‌شود در جهت کمال حرکت کنید. درواقع بهبود و توسعه‌ ی فردی می‌تواند در تمامی زمینه‌های جسمی، روحی و معنوی بدون محدودیت مورداستفاده قرار گیرد.

4. زمان‌های تعیین‌شده برای عملی کردن برنامه بهبود و توسعه‌ ی فردی را به خوبی مدیریت نمایید. در موعد مقرر انتظاراتی که از خود داشته‌اید را برآورده شده باشند. با اتمام دوره‌ی برنامه می‌توانید برنامه‌ریزی جدید با اهداف بزرگ‌تر داشته باشید. درواقع این برنامه توقف‌ناپذیر است و می‌توان از آن برای رسیدن به پیشرفت در سطحی نو استفاده نمود.

5. خود را مسئول و موظف اجرای برنامه بهبود و توسعه‌ ی فردی نمایید. کوتاهی و سهل‌انگاری توجیه‌های مناسبی برای عملی نشدن برنامه‌ها نخواهند بود. اگر در تیمی فعالیت دارید بهتر است از طرف مدیر تحت نظارت قرار گیرید تا اجرای برنامه را باکیفیت بیشتر انجام دهید.

زمان‌بندی تنها راه بهبود و توسعه‌ ی فردی نیست

ممکن است با برنامه‌ریزی و ایجاد چالش‌های جدید برای افزایش سطح مهارت خود، زمان‌هایی را در نظر بگیرید تا برنامه ی خود را عملی کنید. قبل از شروع به برنامه‌ریزی باید هدف‌گذاری کنید و برای عملی شدن اهداف باید همه‌ی تلاش و تمرکز را صرف آن کنید. هیچگاه زمانی را که به مطالعه،آموزش و یا کسب تجربه برای بهبود و توسعه‌ ی فردی در نظر گرفته‌اید را به‌کارهای دیگر اختصاص ندهید. با تکرار این کار روند پیشروی برنامه کند و شاید متوقف شود که اصلاً خبر خوشایند نخواهد بود. 

مطالب بیشتر  روش های کلیدی یادگیری و بهبود فردی

تمرکز بر روی زمان و انرژی بهبود و توسعه‌ ی فردی

اساسی‌ترین پایه‌ی هر کار تمرکز و آفت آن عدم تمرکز و سردرگمی است. همان‌طور که گفته شد سعی کنید افکار مزاحم را از خود دور کنید و با ذهنی آرام به سراغ برنامه‌های خود بروید. اجازه ندهید افکار مخرب و آشفته ذهن شما را به خود مشغول کند و انرژی مفیدتان را از بین ببرد. تمرکز و انگیزه برای بهبود و توسعه‌ ی فردی به شما کمک خواهند کرد تا گام‌ها را در راستای محقق شدن هدف محکم‌تر بردارید. به خودتان ایمان داشته باشید، چرا که خواستن گام اول توانستن است.

با بهبود و توسعه‌ ی فردی، خود را توانمند سازید

 

داشتن اعتمادبه‌نفس و عزت‌نفس باعث می‌شود در همه کارها موفق شوید و به نتایج بی‌نظیری دست‌یابید. از منفی‌بافی و بدبینی خودداری نمایید و ذهن خود را متمرکز بر روی اهداف و استراتژی‌های بلندمدت نمایید. برنامه‌ی بهبود و توسعه‌ ی فردی را همانند دوستی بدانید که هدایت کننده ی شما به‌سوی اهدافتان است , کمک می‌کند تا توانایی‌های بالقوه‌ی خود را افزایش دهید و به سطحی بالاتر و باکیفیت‌تر از زندگی برسید.

 

ارتباط مستقیم سلامتی جسمانی با بهبود و توسعه‌ ی فردی

 

سلامت جسم و روح به شما کمک خواهند کرد تا زندگی موفق و پر باری داشته باشید. هیچ‌گاه خود را از تفریح، ورزش، سرگرمی و اوقات فراغت محروم نکنید. جسم با تغذیه‌ی روح، سلامت و سرپاست و روحیه‌ی سالم باعث ایجاد انگیزه در افراد می‌شود. وجود افکار مثبت و ایده‌های نو در جهت بهبود و توسعه‌ ی فردی سبب می‌شود تا مراحل را به‌درستی طی کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیسوالاتتماسارتباط با ما