ویژگی ها و مزیت‌های مهم رهبری مشارکتی کسب و کار

ویژگیهای رهبری مشارکتی

رهبری مشارکتی


ویژگی های مهم در نقش رهبری مشارکتی کسب و کار

قابلیت ایجاد تعامل و تمرکز بر روی تصمیمات در سبک رهبری مشارکتی باید در سطح بالایی قرار داشته باشد. از آن جهت که با واگذاری مسئولیت ها، افراد سعی دارند تا در تصمیم گیری و تغییر پروژه ها دخالت نمایند باید در بین نظرات و مشارکت های اعضا تعامل سازنده برقرار نمود.

 

 

ویژگی‌های مهم رهبری مشارکتی

 

         خونگرم و همیشه آماده

رهبران یک کسب و کار باید از اخلاق و منش مناسبی برخوردار باشند و با ایجاد ارتباط درست و سازنده موجب رضایت خاطر کارکنان شوند. از طرفی رهبران برای اعضای تیم وقت کافی جهت بهبود اوضاع و رفع مشکلات صرف می کنند. با انرژی و اعتماد به نفس تزلزل ناپذیر در پست خود ظاهر می شوند به طوریکه اعضای تیم از گزارش خبرهای بد، نگرانی نخواهند داشت.

 

        تعامل سازنده

افراد در نقش رهبری مشارکتی باید قادر به ایجاد ارتباط خوب با پرسنل خود باشند و دو خصوصیت: قدرت پذیرش، مهارت کسب اطلاعات و آموزش را در خود تقویت یا افزایش دهند.

منظور از ایجاد ارتباط، صحبت و گفتگو با اعضای تیم نیست، بلکه قبل از آن افراد در رهبری مشارکتی باید شنونده ی خوبی باشند و مفهوم صحبت های دیگران را به خوبی درک کنند. همچنین رهبر باید از وضوح و شفافیت در گفتار بهره مند باشد و بتواند به راحتی مفاهیم را به افراد انتقال دهند. در زمینه ی آموزش با بهترین شیوه های آموزش آشنا بوده و بدون سردرگم کردن دیگران به ارائه ی دانش خود بپردازد.

مطالب بیشتر  با این نکات همایش های رهبری کسب و کار را موفقیت آمیز برگزار کنید

 

       همدلی

رهبران با حفظ اقتدار باید به ایجاد روابط دوستانه با دیگران بپردازند. ابراز همدلی و برقراری ارتباط مناسب با سایر اعضا، موجب شده فضایی منعطف و آزاد ایجاد شود که افراد برای همکاری و تلاش بیشتر، تشویق خواهند شد.

 

        دید بی طرفانه با بینش باز

از همه ی ایده ها با هر سبک در رهبری مشارکتی باید استقبال کرد. گوش شنوا برای شنیدن پیشنهادات اعضای گروه داشته باشد، حتی اگر با فرمول درست انجام کار در تناقض هستند. برخورد با بینش باز کار آسانی نیست، اما رهبران می توان با قرار دادن خود در شرایط مختلف با افرادی که موافق نظراتشان نیستند، مهارت های خود را افزایش دهند.

 

       قابلیت آموزش

در رهبری مشارکتی، رهبر باید قادر به آموزش توانایی های لازم به دیگران باشد. رهبران در هر زمینه ای از فرصت ها برای آموزش افراد استفاده می کنند تا در حوزه های بهبود و توسعه ی فردی و حتی رهبری آموزش های لازم را ببینند. هنگام آزمون و خطای افراد، در صورتی که اعضای گروه با شکست مواجه شوند، هرگز آن ها را سرزنش ننموده بلکه در تجربه ی مشکلات همراهشان خواهد بود تا مسائل را بهتر درک کنند.

 

مزیت های مهم رهبری مشارکتی

 

1-   با توجه به نظرات و پیشنهادات زیاد و مختلف، خلاقانه تر می توان تصمیم گرفت. زمانی که ایده و نظرات زیاد باشد، با تفکر باز و دید بیشتر می توان به تصمیم گیری پرداخت.

2-     گروه های همگن (رهبری مشارکتی) به علت انسجام و وحدت در رسیدن به نتایج نسبت به گروه های ناهمگن عملکرد بهتری دارند.

مطالب بیشتر  رهبر خوب کیست و مهم ترین مهارت های رهبری کسب و کار چیست؟

3-  کاهش فشار و استرس مسئولیت های رهبری بسیار چشمگیر خواهد بود. در رهبری مشارکتی بجای اینکه یک نفر برای انجام کارهای مختلف تصمیم گیری، مسئولیت ها با توجه به توانایی ها میان افراد تقسیم می شود و از مهارت های افراد بهتر می توان استفاده کرد.

4-  افزایش روحیه ی کار تیمی در سبک رهبری مشارکتی. به دلیل ارزش و بهایی که به افراد در تصمیم گیری داده می شود، همه ی اعضا خود را در سرونوشت سازمان دخیل می دانند، پس نهایت تلاش خود را در کسب نتایج عالی بکار می گیرند.

5-  افراد شرایط مختلف سازمان را در رویارویی با مسائل مختلف بطور ملموس درک خواهند کرد و این فرصت را به دست می آورند تا در شرایط مشابه چه عملکردی داشته باشند.

6-    اعضای فعال در یک تیم فرصت کافی برای تغییر رویه در مقابل برنامه های جدید را خواهند داشت. زیرا در اتخاذ تصمیمات و نتیجه نهایی دخیل بوده اند و از وظایف جدید خود بخوبی اطلاع دارند.

7-   سبک رهبری مشارکتی منجر به حفظ کارکنان و کاهش هزینه های سازمان خواهد شد. به طوری کلی زمانیکه افراد ارزشمند تلقی شوند و مسئولیت وظایف خود را مشتاقانه  بر عهده بگیرند تمایل بیشتری به ماندگاری در سازمان نشان خواهند داد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیسوالاتتماسارتباط با ما