زبان بدن در مذاکره

زبان بدن در مذاکره

زبان بدن


مذاکره موفق به چیزهایی بیشتر از فقط حرف‌های درست گفتن، بستگی دارد. با یادگیری تکنیک‌های زبان بدن می‌توانیم در ارتباطات پیام خود را به شکل دقیق‌تر برای طرف مقابل ارسال کرده و همچنین پیام طرف مقابل را دقیق‌تر دریافت کنیم. اهمیت زبان بدن در مذاکره از این روست که ما معمولا زمان مشاهده تناقض بین زبان بدن و گفتار طرف مقابل، ترجیح می‌دهیم به زبان بدن او اعتماد کنیم.

در هنگام مذاکره چه نکاتی را باید رعایت کرد و حالات طرف مقابل نمایانگر چیست؟

 

بستن چشم‌ها

بستن چشم‌ها، به تعویق انداختن باز کردن آن‌ها و نگاه کردن به پایین برای مدتی طولانی نشانه ناباوری و یا اختلاف نظر است.

 

حضور به موقع

به موقع رسیدن در جلسات و قرارها تاثیر زیادی در با اعتبار بودن شما در دید دیگران دارد. دیر رسیدن به جلسه به معنای بی‌احترامی به شخص است. و این موضوع از نکات مهمی است که در حیطه زبان بدن در مذاکره از اهمیت زیادی برخوردار است.

 

سرتان را تکان دهید

حتی وقتی با مخالفت مواجه می‌شوید یا به تندی از شما انتقاد می‌شود، سرتان را تکان دهید و ارتباط چشمی را حفظ کنید. انجام این کار تنش را از بین می‌برد و هم‌سویی ایجاد می‌کند.

 

پاها را ثابت نگه دارید

کنترل اعضای صورت، سر و دست‌ها در هنگام مذاکرات امری بدیهی است. اما درمورد پاها باید بگوییم که چندان مهم نیست. اما اگر پاهایتان را مستحکم روی زمین قرار دهید، نشان‌دهنده این است که مصمم هستید و می‌تواند کمک کند تا اعتماد به نفستان را نیز حفظ کنید.

 

فاصله خود با طرف مقابل را رعایت کنید

یکی از مهم‌ترین مسائل زبان بدن در مذاکره حفظ فاصله با طرف مقابل است. در هنگام صحبت کردن با افراد فاصله مناسب را رعایت کرده و وارد محدوده شخصی آن‌ها نشویم.

 

لبخند زدن را فراموش نکنید

با احتمال این که مذاکره طولانی و کسالت‌بار خواهدبود، برای گرفتن نتیجه بهتر و همچنین برای این که فضا بیش از حد سنگین نباشد لبخند به لب داشته باشید.

 

آشفتگی‌های‌تان را پنهان کنید

در مذاکره‌ها بی‌قرار نباشید. هر نشانه‌ای از آشفتگی یا مضطرب بودن می‌تواند اثرات منفی روی نتیجه مذاکره داشته‌باشد. شما باید در مذاکره با آرامش و اعتماد به نفس ظاهر شوید و در طول مذاکره پاهایتان را تکان ندهید، روی پایتان ضربه نزنید و صورتتان را لمس نکنید.

 

نشستن با پاهای باز

نشستن با پاهای باز روی نیمکت نشانه راحتی است، اما در مذاکرات به دلیل بحث‌های جدی‌تر، پاهای باز برای نمایش سلطه است.

 

با دست به کمر ایستادن قدرت‌طلبی می‌کنید

در حوزه زبان بدن در مذاکره حالت دست به کمر (شخص در حالت ایستاده دست‌هایش را روی پهلوهایش قرار می‌دهد و انگشت شصت به سمت عقب است) یک ژست قدرتمند برای اشغال محیط بیشتر و به نمایش گذاشتن سلطه است. معمولا زنان کمتر از مردان از حالت دست به کمر استفاده می‌کنند.
حالت دست به کمر با انگشت شصت به سمت جلو نشان‌دهنده قدرت‌طلبی کمتر است و بیشتر نشان‌دهنده کنجکاوی است.
انگشت شصت تاثیر بسزایی در نمایش قدرت‌طلبی دارد. بیرون بودن انگشت شصت از جیب که معمولا در بین افراد با جایگاه بالا دیده می‌شود، نشان‌دهنده اعتماد به نفس بالا است. اغلب وقتی افراد شصت‌شان را بیرون می‌گذارند نشانه آن است که تصور می‌کنند اعتماد به نفس بالایی دارند که ممکن است واقعا این‌گونه باشد. این حرکتی است که معمولا مردان برای نشان دادن سلطه از آن استفاده می‌کنند.

مطالب بیشتر  11 اصل از مؤثرترین اصول مذاکره

 

بدنتان را هم‌سو کنید

اگر بدنتان را با فردی که با او صحبت می‌کنید هم‌سو کنید، تنش‌های مکالمه را کاهش داده و کمک می‌کند سریع‌تر به راه‌حل برسید.

 

حرکات طرف مقابل را تقلید کنید

تقلید و کپی کردن حرکات طرف مقابل در مذاکره یک وضعیت خوب است. انسان‌ها اغلب از فردی تقلید می‌کنند که نسبت به او اعتماد دارند. اگر روند مذاکره در آرامش و به درستی پیش برود دو طرف کم کم الگوی تنفس، سرعت ضربان قلب و ژست‌های بدنی شبیه به یکدیگر پیدا می‌کنند.

 

دست دادن

انسان‌های سلطه جو در زمان دست دادن، دست طرف مقابل را به زیر دست خود می‌آورند، طوری که دست شخص سلطه جو بالا قرار گرفته و کف دست‌اش رو به زمین است و کف دست شخص مقابل رو به بالا است. بهترین حالت دست دادن حالتی است که دست هر دو طرف عمود باشد و کمی هم دستان هم را فشار دهند (اما نه تا حدی که دست طرف مقابل درد بگیرد). بالا و پایین بردن دست‌ها هم عادی است.

 

چشمان باز و مراقب داشته باشید


چشم‌ها راه نفوذ به روح انسان‌ها است. وقتی به آن‌ها نگاه می‌کنیم، یعنی حواسمان به آن‌ها هست. شما نمی‌توانید با کسی که به دیوار یا موبایلش نگاه می‌کند، به جای این که به شما نگاه کند با دید مثبتی مذاکره کنید. سعی کنید که تماس چشمی شما دوستانه و صمیمی باشد و مهم‌تر این که به چشمان یکدیگر زل نزنید. هر چند ثانیه یک بار به کنار گوش یا پیشانی طرف مقابل هم نگاه کنید. زل زدن حس تنبیه شدن در ما به وجود می‌آورد. چشمان شما نشان دهنده نحوه تمرکز شما هستند اگر به اطراف نگاه می‌کنید نشان میدهد که حواستان جای دیگری است و برای موضوع اهمیت چندانی قائل نیستید. که این اتفاق برای مذاکره خوب نیست.

مطالب بیشتر  با مذاکره حرفه ای همه راه ها به روی شما باز خواهند بود

 

به دستانتان توجه کنید

هنگامی که مردم عصبی هستند یا روی چیزی تاکید می‌کنند، معمولا دستان‌شان این موضوع را نشان می‌دهد.وقتی که مذاکره می‌کنید، از این که دستان شما اعتماد به نفس و ثبات را نشان می‌دهند اطمینان حاصل کنید. تکان دادن با بی‌قراری یا قلاب کردن محکم دست‌ها با هم، نشان می‌دهد که شما الآن عصبی هستید. چون طرف دیگر مذاکره کننده می‌تواند از مزیت زبان بدن در مذاکره که با دستانتان نشان می‌دهیر، استفاده کند؛ سعی کنید وقتی که می‌خواهید نکته‌ای را ثابت کنید، دستان‌تان را درست زیر سینه خود قرار دهید و انگشتان دست‌تان را جمع کنید.

 

 حالت چهره خود را آشکار نکنید


یک چهره Poker face (چهره‌ای که افراد درهنگان باز پوکر باید به خود بگیرند تا طرف مقابل آن‌ها متوجه احساس آن‌ها نشده و نتواند بازی آن‌ها را بخواند) برای شما لازم است.
هرگز مانند یک قهرمان مذاکره نکنید،مگر این که اسلحه در دست‌تان باشد. کار خود را انجام دهید، اطلاعات و مدارک محکم دردست داشته‌باشید و دست‌تان را برای طرف مقابل رو نکنید.

 

نکات مهم در استفاده از زبان بدن

زمانی که سعی می‌کنیم میزان صداقت یک نفر را بسنجیم، بهتر است به آنچه حالات بدنش می‌گویند توجه کنیم نه آنچه بر زبان می‌آورد.
محققان به این نتیجه رسیده‌اند که افراد دروغگو در اکثر موارد نمی‌توانند حرکات صورت و بدنشان را با حرفشان یکی کنند. به طور مثال به شما قول همکاری می‌دهند اما از نگاه کردن به چشم‌هایتان امتناع می‌کنند.

یکی از رایج‌ترین اشتباهات خواندن زبان بدن این است که یک حرکت را جدا از سایر حرکات یا شرایط تعبیر کنید. مثلا خواراندن سر حامل معانی شوره‌سر، کک، فراموش‌کاری و دروغگویی است و فهمیدن این که کدام معنا درست است بستگی به سایر حرکات همزمان فرد دارد.

 

احتمالا برای شما هم پیش آمده که یکی از دوستانتان به تازگی کتابی در مورد زبان بدن می خواند یا در دوره ای شرکت می کند و سریع شروع به تحلیل زبان بدن افراد می کند.که فلانی که دست به سینه ایستاده “گارد دارد” و در حالت دفاعی قرار دارد. یکی  از اشتباهات معروفی که در تعبیر زبان بدن افراد صورت می گیرد در زمینه ی ژست دست به سینه بودن افراد است. در صورتی که ممکن است فرد در محیطی قرار داشته باشد که سردش باشد و دست به سینه شود تا مقداری دست هایش گرم شود یا این که ممکن است به نشانه ی احترام دست به سینه ایستاده است.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیسوالاتتماسارتباط با ما